Grzejniki elektryczne konwekcyjne i radiacyjne

Drożejący każdego roku węgiel powoduje, że coraz więcej osób zaczyna szukać alternatywnych sposobów na ogrzewanie domu. Przestawienie się na gaz ziemny wymaga zakupu nowego pieca, a także przerobienia instalacji, co generuje dosyć spore koszty. Dodatkowym problemem może być niestabilność cenowa tego surowca. Polska jest w dużej mierze uzależniona od dostaw z Rosji, dlatego nie można mieć pewności, czy ceny gazu ziemnego nagle nie zaczną drastycznie rosnąć.

Dlatego też wydaje się, że warto rozważyć ogrzewanie domu energią elektryczną. Tradycyjne grzejnik konwektorowy są tanie, dlatego koszt ich zakupu jest naprawdę niewielki. Należy pamiętać, że nie ma tu potrzeby kupowania żadnego kotła, a grzejnik można podłączyć do zwykłego gniazdka. Dzięki zastosowaniu termostatu, sterowanie ogrzewaniem jest łatwe i może być dowolnie dostosowywane do danego pomieszczenia.

Niewątpliwą zaletą grzejników elektrycznych jest ich wydajność. W zależności od preferencji można zdecydować się na tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne, które sprawdza się np. w łazienkach, ponieważ powoduje osuszanie powietrze lub ogrzewanie radiacyjne. To drugie polega na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego, które ogrzewa nie pomieszczenia, a ciała na które pada. Ogrzewanie radiacyjne działa więc podobnie jak słońce, jest więc najbardziej zbliżone do naturalnego. Tego typu grzejniki radiacyjne powinni stosować przede wszystkim alergicy, ponieważ wydzielane ciepło nie powoduje ruchu powietrza, jak w przypadku grzania konwekcyjnego. Brak ruchu powietrza to z kolei mniej pyłków oraz roztoczy.